3 Boyutlu Tarama

Cad datası olmayan parçaların tersine mühendislik yöntemi ile(İşin hatlarına bağlı olarak) Sketchler ve eğriler alınarak yüzey ve katı model oluşturulmasının ilk aşamasıdır. Aynı zamanda Cad datasında istenilen değişikliklerin yansıtılmasında da büyük kolaylık sağlar.

tarama

İşin 3 boyutlu kalite kontrol raporunun hazırlanmasında kullanılır.  Cad datası olan işin üretildikten sonra taranarak tarama datasıyla Cad datasının birbirleri üzerine oturtularak 3 boyutlu kalite kontrol raporu hazırlanmasını sağlar.

Bir diğer işlevinden biri de renkli çekim yapabilen optik tarama sistemiyle tarihi eserin renkli 3D tarama datalarının müzelerde bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak tüm detaylarının sergilenmesi, böylece eserin korunmasını ve onarılmasını sağlamak için 3 boyutlu data oluşturulması geçmiş dönemdeki eserler içinde büyük önem taşır.

Tarama sistemleri lazer ve optik olarak 2 gruba ayrılır. Ancak her iki sistemde de nokta bulutundan oluşan üçgensel yapı olarak tabir ettiğimiz STL formatında data alınmaktadır.

Kalite Kontrol

Optik tarama sonucu elde edilen nokta bulutunun veya stl datasının Cad modeli ile karşılaştırması ile elde edilen ( Doğrusallık, Düzlemsellik, Silindirlik, Paralellik, Diklik, Açısallık Uzunluk, açı, radyüs  vb ) Sonuçların  raporlanması ile kalite kontrol hizmeti verilmektedir.Elde edilen raporlar müşterilerimize PDF ,XPS,PPT , XML ,CSV gibi genel formatlarda teslim edilmektedir.

Screenshot_4

Tersine Mühendislik

Tersine Mühendislik yöntemi , Üretilmek istenilen, üzerinde değişiklik ya da geliştirme yapılması planlanan ancak elinizde sadece numunesi bulunan parçalarınızın bilgisayar ortamında kullanılabilir datasını elde etmek için 3 boyutlu lazer ya da optik tarama sistemleri yardımıyla elde edilen nokta bulutu veya STL data üzerinden hassas bir şekilde, imalata yönelik CAD modellerinin oluşturulmasıdır. Özellikle , El yapımı parçaların veya Deforme olmuş – bozulmuş kalıpların CAD datasının oluşturulması ve de yeniden işlenmesinde Tersine Mühendislik yönteminden yararlanılmaktadır. Firmamız tecrübeli ve uzman ekibi ile birlikte, ileri teknoloji ve yazılımlardan faydalanarak sektöre hizmet vermekteyiz.