PLA vs ABS

3 Boyutlu Yazıcıda ABS ve PLA Malzeme Farkları:

3 Boyutlu yazıcınız var ya da 3 boyutlu yazıcı araştırıyorsunuz, görünüşe göre , piyasada sadece abs ve sadece pla ya da abs + pla baskı alabilen ürünler mevcut.Sonuç olarak kendinizi ABS ve PLA arasındaki farkı bilmek zorunda hissediyorsunuz.

3D printerlar için çok çeşitli malzemeler geliştirilmesine rağmen şunu farkedeceksiniz ki PLA ve ABS iki baskın malzeme olarak karşınıza çıkacak. ABS ve PLA , her iki malzeme de termoplastikler olarak bilinirler; ısıtıldıklarında yumuşayan hatta kalıplanabilen ve soğuduğunda ise katı bir şekle bürünebilirler.

Bu süreç defalarca tekrarlanabilir. Eriyebilmeleri ve yeniden işlem görebilmeleri onları en yaygın 3D printer materyali haline getirmiştir.

Çok fazla çeşit termoplastik olmasına rağmen şu an çok çok az bir kısmı 3D yazıcılarda aktif olarak kullanılmaktadır.

Bir malzemenin 3D yazıcıya uygunluğunu ispatlaması için , farklı testleri başarıyla geçmek zorundalar.İlk Ekstrüzyon, ikinci ekstrüzyon ve 3D yazma sırasındaki sürecin ardından uygulamanın sonuna gelinir.

 

PLA Malzeme:

PLA veya tam adını kullanacak olursak Poli Laktik Asit, ilk defa 3 boyutlu baskı almaya başladığınızda kullanabileceğiniz muhtemelen en iyi malzemedir. 3D yazıcının panel üstü fanıyla soğuyacak ve çok hızlı oturacaktır. Bu da eğrilmeyi önleyebileceğiniz ve başka malzemelerdeki zorlukların aksine daha geniş yelpazede şekiller elde edebileceğiniz anlamına gelir.Aynı zamanda akrilik boyalarla doğrudan PLA üzerine de boyama yapabilirsiniz.

Çevreye etkisi:

PLA, fosil yakıtlardan değil mısır nişastasından elde edildiği için diğer plastiklere göre çevreyle daha fazla dosttur. Aynı zamanda çürümüş organik gübrede biyolojik olarak parçalanabilir.

Bir bakışta:

PLA (Poliaktik Asit), ilk defa baskı almaya başladığınızda birlikte çalışılması muhtemelen en kolay malzemedir. PLA, biyolojik olarak parçalanabilen ve mısır nişastası ve şeker kamışı gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiş bir termoplastiktir. Bu da PLA’yı çevreyle dost ve çalışılması kolay bir malzeme haline getirmektedir.

Saklama Koşulları:

Abs ve PLa malzemelerden her ikiside kullanım öncesi uzun ömürlü olabilmelri için, atmosfer ortamından abzorve edilirler ki havadaki nemden etkilenmesinler. Ama bu market rafından bir hafta beklemiş bir malın bozulduğu anlamına gelmez,fakat uzun süre açıkta durması sonucunda neme maruz kalması filamente zararlı etkilerde bulunabilir, her ikisi de 3D yazma sürecini ve eldi edilen parçaların yüzeylerinde kalitesini etkiler.

ABS:

Nem ile yüklü ABS baloncuk yapma eğilimindedir ve yazma sırasında yazıcının ucundaki nozzle dan fışkırır gibidir, parçanın görsel kalitesinde ,parça  doğruluğunda, dayanımında azalma olur bu durum aynı zamanda  nozzle ın ucunda tıkanma riski taşımaktadır. ABS kolaylıkla sıcak hava ( mükemmel derecesinde kuru) kaynakları ile kurutulabilir .

PLA:

PLA neme karşı farklı bir tepki gösterir, baloncuklara ya da nozzle dan fışkırmalara ek olarak renk değişimi ve 3D yazılmış parça özelliklerinde azalma görülebilir. PLA çok yüksek sıcaklıklarda su ile reaksiyona girer ve depolarize olur. PLA kurutma operasyonu meyve kurutan kaplar kadar basit şekilde kurutulabilir fakat bu PLA nın kristallik oranını, 3D baskı alırken ki extruzyon sıcaklığını ve diğer extruzyon karekteristiklerini etkiler.

Koku:

ABS: Abs malzeme ile yazma işlemi yapılırken genellikle göze çarpar bir sıcak plasitk kokusu hissedilmektedir. Bundan şikayetçi olanlar olduğu gibi dikkate bile almayanlar ya da okadar da dayanılmaz bulmayanlar da var.

PLA: Diğer taraftan PLA , şekerden elde edilmiş olmasının verdiği sanki yarı şekerli bir yağa benzer bir koku salar.

Parça Doğruluğu:

ABs ve PLa , her ikisi de ölçüsel olarak doğru parçalar üretme kabiliyetine sahiptirler. Ama genede bir kaç ufak farklılıktan bahsetmeye değer.

ABS:

Çoğuna göre en büyük ABS de doğru parça almaya engel olan şey malzemenin yazma tablası üzerine temasıdır.  Yazma yüzeyinin ısıtılması ve ve düzgünlüğünün kombinasyonu sağlandığında bu engel elimine edilebilmektedir. Ek olarak bulunmuş bazı ek çözümlerden biride yazdırma tablası üzerine aseton sürülmesi ya da saç spreyi sıkılmasıdır.

PLA:

ABs ile kıyaslandığında , PLA çok çok daha az oranda çarpılma yaşamaktadır. bu nedenle , ısıtmalı tabla olmadan dahi yazdırma tablasına  sadece mavi boyacı bandı yapıştırarak başarılı baskılar alabilmek mümkündür. İronik olarak, her zaman olammakla birlikte , ısıtmalı tabla ,plastiğin yukarı doğru bükülmesine izin vermektedir.

Eğer sağlıklı bir soğutma gerçekleştirilebilirse PLa ile çok daha keskin ve detaylı yazılmış köşeler , çarpılma ya da kıvrılma olmadan yazdırılabilir.

Sonuç :

Sayısız nedeni sadeleştirirsek

ABS: Dayanıklı , esnek , mekanik , ve yüksek sıcaklıklara dayanımından ötürü mühendisler , ve profesyonel

Uygulamacılar tarafından en çok tercih edilen plastik konumunda. Sıcak plastik petrol bazlı plasitk gibi kokar.Ek olarak ısıtmalı tabla demek oluyor ki bazı printerlar her dayanımdaki ABS parçaları basmaya izin veriyor.

PLA:  Ulaşılabilir bir çok renk seçeneği , gösterişli evde kullanılabilecek bir çok malzeme yazımında rahatlıkla kullanılabilir.PLA daha yüksek yazma hızlarına , daha düşük katman kalınlığında yazma kabiliyetine, ve çok daya keskin köşeler yazılabilmesine imkan vermektedir. Çok az çekme aşamasından ötürü, ev tipi yazıcı kullanıcıları , hobi sahipleri ve okullar için vazgeçilmezdir.

 

 

 

PLA ve ABS Malzeme Farkı:

İmalat sanayiinde devrime yol açan 3D yazıcılarda kullanılan çeşitli filament malzemelerinin kendilerine has artı ve eksi özellikleri vardır. Bu alanda çalışan birçok firma ABS’yi kullanıp , özellik olarak ABS’de ısrar etseler de temelde ABS ve PLA arasında çok büyük fark yoktur.

ABS ile çalışırken bulunulan ortamın mutlaka havalandırılması gerekir. Zira yoğun miktarda zehirli gaz çalışma esnasında açığa çıkar. PLA ile çalışırken böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü PLA’nın hammaddesi doğal mısır nişastasıdır.Biyolojik olarak çözülebilen bir malzemedir.

PLA kullanılarak model üretilecekse yazıcının tablasının ısıtılmasına gerek yoktur. Bu anlamda düşünüldüğünde PLA daha az elektrik tüketimiyle çevreye etkisinin azlığı bakımından bir kez daha ABS’ye nazaran öne çıkar. PLA’nın erime sıcaklığı 210-220 derece civarlarındayken ABS’de bu 250-260 derece arasındadır.

PLA’da büyük parça üretimi ABS’ye göre daha kolaydır.PLA’da ABS gibi sıcaklık etkisiyle eğilme(veya kıvrılma) olmaz. En ileri seviye endüstriyel 3D prototip cihazında bile ABS ile büyük parça çalışmak sıkıntı yaratabilir.

Yukarıda bahsettiklerimiz en genel anlamıyla ABS ve PLA’nın karşılaştırılmasıdır.